Bir Tutam

Bir Tutam Lezzet, Bir Tutam Bilgi, Bir Tutam Mutluluk…

Van’da ‘çılgın bir Karadenizli’ hikayesi

Aralık16

Van'da 'çılgın bir Karadenizli' hikayesi

Trabzon’dan geldi Van’a yerleşti. Akıl almaz icatlara imza attı. Helikopter yaptı inmeyi hesaba katmayınca köyün üstüne düştü, ölümden döndü. Susuz köyde su buldu, açık havuz yaptı.

Trabzon’dan gelerek Van’ın bir köyüne yerleşen ve bölgede ”mucit Dursun” diye tanınan Dursun Beytaçoğlu’nun icatlarını Van halkı ilgiyle izliyor. Eline geçirdiği jeneratör motorundan tek kişilik helikopter yapan Beytaçoğlu, inmeyi hesaba katmayınca köyün üstüne düştü. Van Devlet Hastanesinde 17 gün yoğun bakımda yatan Dursun Beytaçoğlu, şimdi rüzgar gücüyle çıkardığı suyla köylüye açık havuz yapıyor.

Trabzon’dan gelerek Van’ın Emek köyüne yerleşen Dursun Beytaçoğlu ilginç icatlarıyla dikkat çekiyor. Yaptığı tek kişilik helikopterin köyün üzerine düşmesinin ardından uçmaktan vazgeçen mucit Dursun, bu kez ‘’su çıkmaz” denilen araziden 63 metre derinlikte su buldu.

Su bulduğu yere 3000 fidan diken Dursun Beytaçoğlu, fidanları da çıkardığı suyla suluyor. Beytaçoğlu, aynı zamanda su çıkan kuyunun yanında köylüye açık havuz yapıyor.

Dursun Beytaçoğlu suyu çıkartmak için çalışan jeneratöre mazot alırken güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandıktan sonra bu duruma içerlenerek bir çalışma başlattı.

Yine mucitliğini kullanan Beytaçoğlu, kurduğu bir sistemle rüzgardan faydalanarak kuyudan jeneratör olmadan suyu çekmeyi başardı.

 -KÖYÜN ÜSTÜNE DÜŞTÜ-

 Özelikle büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunu çok düşünen mucit Dursun, eline geçirdiği jeneratör motoruyla tek kişilik helikopter yapma projesini hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

Jeneratör motorunu beline sıkı bir şekilde bağlayan mucit Dursun, jeneratöre bağlı bir pervaneyi de başının üst kısmına taktı.

Teçhizatlı bir şekilde köyün hemen karşısındaki yüksek dağa çıkan Dursun Beytaçoğlu, beline bağlı jeneratörü çalıştırdı. Jeneratörün çalışmasıyla birlikte, başındaki pervane de dönmeye başladı.

Mucit Dursun, arkadaşı TEDAŞ Özalp şefi olan İhsan Akyüz’ün dağdan aşağı itmesiyle havalandı. Köylünün şaşkın bakışları arasında köyün üzerinde dolaşan Dursun Beytaçoğlu, inmek isteyince iniş için herhangi bir yöntem geliştirmediğini fark etti.

Köyün üzerinde dönüp duran mucit Dursun, mazot bitince köyün üstüne düştü. Köylüler tarafından Van Devlet Hastanesine kaldırılan Dursun Beytaçoğlu, çenesi ve ayağı kırıldığı için 17 gün hastanede yattı.

-DESTEKLENİRSE BAŞARILI OLUR-

TEDAŞ Özalp Şefi İhsan Akyüz ise Dursun Beytaçoğlu’nun çok zeki, yaratıcı bir kişi olduğunu vurguladı.

Beytaçoğlu’nu Van’a çalışmalarıyla katkı sağlayan bir Karadenizli olarak tanımlayan Akyüz, ”İcatlarını maddi imkansızlıklar nedeniyle ucuz malzemeyle yapıyor. Onun içinde fazla başarılı olamıyor. Desteklenirse çok zeki bir adam, güzel şeyler yapar” dedi. (haber7)

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz:

  • gülten: 72.HAFTA. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM SEVGİLİ ARKADAŞLARIM;...
  • büşra: denedim ve muhteşem oldu
  • saliha: bu ne güzel bir tattır böyle ımmmmmm nefis oldu gerçekten teşekkürler
  • adem demir: ya bu kediler 32. kattan düşmeye başladıklarında eğer 6. katta maksimum hıza ulaşıyolarsa 26....
  • aySel: COK GÜZLLLLLLLLL
 


Add to Technorati Favorites